Utprøving av individuell plan for aldersdemente
Avdeling for bistand og omsorg startet arbeidet i forbindelse med kvalitetskommuneprogrammet, og Steinkjer sykehjem og Stod sykehjem skal prøve ut dette i løpet av 2008.På bildet: Fra venstre: Mary Rønning, pårørende repr. Mari Aasebø, hjelpepleier ved Steinkjer sykehjem. Randi Wæhre, leder i arbeidsgruppen og fung. enhetsleder ved Steinkjer sykehjem, Unni Selnes, pårørende repr. Sissel Spidsø, plasstillitsvalgt for Fagforbundet og Oddrun Strand, sykepleier ved Stod sykehjem.
Bruk av IP for alderdemente er en satsing innen demensomsorgen, og skal føre til at brukere med demenssykdom skal få en mer individuell oppfølging. Sosial og Helsedirektoratet gir klare føringer på at bruk av IP for denne brukergruppen er viktig. Direktoratet mener at økt bruk av IP for personer som har utviklet demenssykdom vil være et meget viktig hjelpemiddel. Mange har redusert minne, særling korttidsminne, og har store problemer med å styre sin hverdag. En IP vil også være nyttig for pårørende og deres medvirkning og innsikt i de tiltak som iverksettes. For personell vil en IP gi bedre muligheter for koordinering og oppfølging av tjenester og sikre at alle arbeider mot se mål som er satt opp for den enkelte bruker.
Det er opprettet en arbeidsgruppe som ledes av Randi Wæhre, konstituert enhetsleder ved Steinkjer sykehjem. Med seg i arbeidsgruppen har hun flg:
Oddrun Strand, sykepleier ved Stod sykehjem
Mari Aasebø, hjelpepleier ved Steinkjer sykehjem
Sissel Spidsø, plasstillitsvalgt for Fagforbundet ved Steinkjer sykehjem
Mary Rønning, pårørende representant
Unni Selnes, pårørende representant
Arbeidsgruppen har samarbeid med Helseforetaket i Nord Trøndelag v/Elin Vikan Røsegg, og planlegger å samarbeide med sykepleierutdanningen ved Høyskolen i Nord Trøndelag (HiNT)
Prosjektet er i startfasen, og prosjektperioden varer til oktober/november 2008.

Skriv ut